Hop til indhold

World password day: Hvad koster dit login?

Omkostningen ved et enkelt login i din organisation er ikke stor, men over måneder og år løber det op. Måske er World Password Day en god anledning til at opgradere din sikkerhed og samtidig minimere dine licensomkostninger?

7. maj 2026

Geminus 2FA er Semaphors TOTP-løsning som vi udviklede til Statens It i 2019. Dengang blev løsningen efterspurgt da staten ønskede et licens-frit alternativ til ”SMS passcode”, som samtidig var uafhængig af Global System for Mobile Communications (GSM) – dvs. som ikke benyttede SMS til at fremsende koden.


Siden da har Geminus 2FA sparet staten for millioner i licensomkostninger – og staten har fået en løsning hvor antallet af supportsager siden idriftsættelse kan tælles på én hånd.

Når du vælger Geminus får du stærk brugerbeskyttelse, en nem brugeroplevelse, og din organisation tager fuld kontrol over egen sikkerhed uden at være afhængig af tredjepartsleverandører.

Læs mere om mulighederne med Geminus her.